به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - آب آستارا سالم است / ضرورت مصرف بهینه در این شهر گردشگرپذیر

حقیقت نیوز

آب آستارا سالم است / ضرورت مصرف بهینه در این شهر گردشگرپذیر

تاریخ:چهارشنبه 31 خرداد 1396-04:52 ب.ظ

آستارا با یک هزار و 200 میلیمتر بارش در سال جزو پربارش ترین شهرهای کشور است اما به علت گردشگرپذیر بودن و محدودیت منابع آب شرب آن، باید مدیریت و فرهنگ مصرف صحیح در این شهرستان برای جلوگیری از کمبود احتمالی نهادینه شود.

آب به عنوان الفبای آبادانی در توسعه مناطق مختلف اهمیت زیادی دارد و به گمان تحلیلگران، نزاع آیندگان بر سر آب خواهد بود و در روزگار ما که سطح زمین به علت فقر سفره های زیر زمینی نشست می کند، استفاده بهینه از منابع موجود و حفط و تقویت آن ضروری است.
تامین آب پایدار در آستارا، قطب های گردشگری غرب استان گیلان از اهمیت زیادی برخوردار است و به این منظور شرکت آب و فاضلاب شهری این شهرستان از سال 71 تاسیس شده و اکنون 23 هزار مشترک دارد.
علیرضا ملکی نژاد مدیر این شرکت روز سه شنبه در خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر آستارا وضعیت منابع آب، موقعیت تصفیه خانه، مشکلات آبرسانی و ضرورت رعایت الگوی مصرف در این شهرستان را تشریح کرد.

** ویژگی های آب شرب شهر آستارا
ملکی نژاد گفت: آب آستارا جزو آب های نیمه سبک و سختی آن بین 60 تا 80 میلیگرم در لیتر است و فلزات سنگین، سمی و آلاینده ندارد و به خاطر نبود اراضی کشاورزی در بالادست تصفیه خانه، عاری از سموم کشاورزی است و هرگز در کتری رسوب نمی گذارد و اسیدی نیست و با شاخص های آب معدنی برابری می کند و کدورت آن استاندارد و بین صفر تا پنج درجه است و مردم با اطمینان کامل از سلامت آن مصرف کنند.
وی ادامه داد: اگر هنگام پر کردن لیوان احساس شود آب کدورت دارد ناشی از آلایندگی شیمیایی یا میکروبی نیست و در این حالت می توان از آب ذخیره شده، آب معدنی یا دستگاه تصفیه کوچک برای رفع کدورت استفاده کرد و دلیل کدورت های مقطعی شکستگی خط انتقال، تعمیرات و شستشوی دوره ای شبکه توزیع است و به منبع و تصفیه خانه ربط ندارد.
وی افزود: در بارش های شدید برای رفع کدورت از مواد شیمیایی مجاز استفاده می کنیم و ماده ضد عفونی کننده کلر نیز افزودنی جدانشدنی آب آستاراست که میزان آن در تابستان برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری های فصلی افزایش می یابد و علاوه بر کنترل های مستمر شرکت آب و فاضلاب شهری، شبکه بهداشت و درمان نیز برای اطمینان از سلامت آب آستارا آزمایش هایی روی آن انجام می دهد.

** منابع تامین آب شرب این شهر
ملکی نژاد گفت: به علت نبود امکان استفاده از منابع آب زیر زمینی، توجه کارشناسان به آب های سطحی متمرکز و انتقال آب از رودخانه های چلوند، بهارستان و آق چای به آستارا در سال 65 مطالعه شده بود که به لحاظ مناسب بودن آب، نداشتن آلودگی، مرتفع بودن رودخانه و هزینه بر نبودن انتقال آب از رودخانه بهارستان، طرح انتقال آب از آن به تصفیه خانه در سال 68 آغاز شد و در سال 72 با ظرفیت تولید 200 لیتر در ثانیه و دورنمای تامین مصرف 20 ساله شهر به بهره برداری رسید.

** کافی نبودن منبع فعلی برای تامین آب مورد نیاز آستارا
ملکی نژاد افزود: آب رودخانه بهارستان در تابستان به 150 لیتر در ثانیه کاهش می یابد در حالی که مصرف آستارا در این فصل گردشگری بین 300 تا 350 لیتر در ثانیه است و اگر تصفیه خانه با تمام ظرفیت کار کند، نمی تواند نیاز لازم را تامین کند و چاره ای جز مدیریت مصرف و احساس مسئولیت همگانی نداریم و در ماه رمضان نیز که مردم در وقت های سحر و افطار به آب بیشتر نیاز دارند، تامین پایدار آب دغدغه مهم ماست.
وی ادامه داد: برای تامین کمبود آب بهارستان در تابستان 70 تا 80 لیتر در ثانیه از رودخانه مرزی برداشت و وارد تصفیه خانه می کنیم اما برای رفع کامل نیاز شهر آستارا به آب، باید از رودخانه چلوند نیز برداشت شود.
وی گفت: شرکت آب و فاضلاب شهری آستارا پیش از سایر شهرهای استان به سیستم تله متری (کنترل خودکار فشار) مجهز شد و به صورت خودکار فشار شبکه کنترل می شود و بر اساس مصرف آب در ساعات مختلف، شیرها طبق برنامه، فشار شبکه را تنظیم می کنند.

** طرح ها و برنامه های افزایش تولید آب شرب آستارا
ملکی نژاد خاطرنشان کرد: با توسعه آستارا و افزایش ساخت و ساز و مهاجرت مردم به این شهرستان طرح آبرسانی از رودخانه های آق چای و چلوند و بازسازی تصفیه خانه بهارستان مطالعه شد و در این طرح علاوه بر شهرهای آستارا و لوندویل روستاهای مسیر نیز لحاظ شد که در سال 92 کد اعتباری اخذ و مصوب شد اما اعتبار تامین نشد.
وی گفت: اجرای این طرح یک هزار و 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد و تاکنون کمتر از 20 میلیارد ریال تامین و هزینه شده و بخش هایی از تصفیه خانه بازسازی و خط انتقال آب آق چای به تصفیه خانه اجرا شد که 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیمانکار مربوطه با وجود مطالبات زیاد به کارش ادامه می دهد و نزدیک به شش میلیارد ریال طلب دارد و پیش بینی می شود طرح انتقال آب تا پایان تابستان تکمیل و در هفته دولت یا دهه فجر امسال افتتاح شود.

** مشکلات اعتباری طرح های آبرسانی
ملکی نژاد تصریح کرد: متاسفانه در بودجه امسال لحاظ نشدهو باید در سال آینده پیگیری شود و گفته می شود دولت با ارائه اوراق مالی، زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح انتقال آب از آق چای به آستارا را فراهم کرده است.
وی گفت: بهتر است مردم بدانند هر لیتر آب در آستارا به قیمت 10 هزار ریال تولید اما به بهای سه تا چهار هزار ریال عرضه می شود و شرکت آب و فاضلاب شهری، جزو شرکت های زیان ده است و در سال 95 از فصل اعتبارات استانی که بیش از هشت میلیارد ریال مصوب شده بود، 7 درصد و حدود 500 میلیون ریال اختصاص یافت که این رقم در قیاس با وسعت کارهای شرکت خیلی کم بود.

** موانع استفاده از منابع آب زیر زمینی برای رفع نیاز
ملکی نژاد افزود: به طور معمول استفاده از آب های زیر زمینی به خاطر کم بودن آلودگی و کم هزینه بودن تصفیه مقرون به صرفه است اما در آستارا منابع زیر زمینی قابل استفاده نیست؛ این شهر روی بستر باتلاقی قرار دارد و کیفیت آب های زیر زمینی آن، بسیار نامناسب است و آهن، منگنز و مشکلات شیمیایی دارد و مهمترین چالش آن گاز و تعفن شدید است که تصفیه آن نیز مشکل و پر هزینه خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: به علت ماسه دهی چاه ها ظرفیت آب آنها کم است و در سال 46 که بنیان آب شرب در آستارا نهاده شد، از چاه های زیر زمینی استفاده شده اما هیچ شهری در استان گیلان به علت نبود امکان بهره مندی از منابع آب زیر زمینی، به اندازه آستارا دچار مشکل نیست.

** تامین آب برخی روستاها توسط شرکت آب و فاضلاب شهری آستارا
ملکی نژاد افزود: متاسفانه بخشی از آب شهر آستارا برای تامین حدود 11 روستا به شرکت آب و فاضلاب روستایی داده می شود و با وجود ایجاد شرکت آب و فاضلاب روستایی در سال 84 در آستارا همچنان تامین آب تعدادی از روستاها بر عهده ماست.
وی گفت: تخصیص آب بر اساس جمعیت است و متاسفانه بر بخشی از آب شهر که به روستاها داده می شود، کنتور خوانی اعمال نمی شود و قبض ها گهگاه صادر می شود و آبیارهای روستاها مشکلاتی دارند و قبض را صادر نمی کنند و در 80 درصد روستاها انشعابات غیرمجاز وجود دارد و متاسفانه باغات نیز با آب شبکه آبیاری می شوند.

** به روز بودن ترمیم شکستگی های خط انتقال آب
وی ادامه داد: ترمیم شکستگی ها در شهر آستارا به روز است و اگر موردی ظرف چند روز تعمیر نشده، به خاطر ممانعت شهرداری برای تکمیل طرح های عمرانی خود است و به محض پایان کار آنها به تعمیر آن اقدام می شود اما شکستگی های متعددی در خط انتقال آب روستاها وجود دارد.

** وضعیت آب شهر لوندویل
ملکی نژاد گفت: آب لوندویل از 2 چاه تامین می شود و منابع زیرزمینی آن با کیفیت است و هر چند کمبود وجود دارد اما خوشبختانه به علت فشار مناسب شبکه توزیع، شهروندان از پمپ استفاده نمی کنند و مشکل شهر لوندویل، نبود مخزن است که تامین آن برای پایداری شبکه در طرح های یاد شده لحاظ شده و در صورت تامین اعتبار یا واگذاری به بخش خصوصی، عملیاتی خواهد شد.

** کارهای انجام شده و برنامه های در دست اجرا برای فاضلاب شهر آستارا
ملکی نژاد اضافه کرد: حوزه فاضلاب آستارا قبل از آب و از سال 79 کار شده ؛ آستارا شهری تخت و هموار است و چون شیب طبیعی ندارد شبکه های فاضلاب اجرا شده در سایر شهرها در این شهر قابل اجرا نیست و برای تصفیه خانه فاضلاب شهری زمینی به وسعت 30 هزار متر مربع در محدوده دهستان ویرمونی خریداری شده که در حال احداث است و تاسیسات برقی و مکانیکی اش هزینه بر است و از نظر فیزیکی 50 درصد پیشرفت دارد اما از نظر پیشرفت اعتباری 30 درصد اجرا شده است.
وی گفت: قرار بود با احداث 27 پمپاژ، فاضلاب به صورت ثقلی به تصفیه خانه هدایت شود اما به علت ضرورت حفاری تا حدود هفت متر و امکان پذیر نبودن کار در آن عمق به خاطر آب زیرزمینی و شن روان، اجرای شبکه فاضلاب میسر نشد.
وی گفت: روش جدید شبکه فاضلاب موسوم به وکیوم (هدایت مکشی) که در ایران فقط به صورت محدود در انزلی اجرا شده ، در آستارا اجرا خواهد شد و در این شیوه تعداد ایستگاه ها از 27 به سه ایستگاه مکش و دهش تقلیل می یابد که عمق حفاری از هفت متر به یک تا یک و نیم متر کاهش می یابد.
ملکی نژاد افزود: این طرح مطالعه و آماده اجرا شده اما تاکنون در شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور مصوب نشده و در صورت تصویب برای اجرا به سرمایه گذار بخش خصوصی نیاز خواهد داشت؛ کشورهای پیشرفته از آب فاضلاب تصفیه شده برای استحمام و مصارف کشاورزی و حتی بعد از فرایندهایی برای شرب نیز استفاده می کنند.

** اشکال استفاده از پمپ آب در منازل آستارا
ملکی نژاد گفت: پمپ نباید مستقیم به شبکه وصل شود بلکه ابتدا باید به مخزن واسط وصل و سپس از شبکه تغذیه شود و مردم آستارا اگر پمپ ها را به مخزن وصل کنند، هرگز کمبود آب وجود نخواهد داشت و یکی از دلایل افزایش مصرف، نصب مستقیم پمپ ها بر شبکه است و اگر به مخزن وصل شود آب به راحتی به طبقات بالای ساختمان ها انتقال خواهد یافت و کمبود رفع خواهد شد.
وی افزود: وجود هوا در شبکه انتقال و ممانعت با ورود آب به لوله ها نیز ناشی از نصب مستقیم پمپ بر شبکه است اما اکنون نصب مخزن قبل از پمپ، اجباری شده تا این عیب اصلاح شود و اگر مدیریت و مصرف بهینه رعایت و آب و فاضلاب روستایی به طور کامل از شهر منفک شود، کمبود آب نخواهیم داشت.
وی یادآور شد: ریشه مشکلات امروز آب آستارا به دهه 80 و افزایش ساخت و سازها و جمعیت این شهر بر می گردد که در آن دهه اجازه ساخت ساختمان های چند طبقه داده شد اما شبکه توزیع با لحاظ جمعیت آن دوره اصلاح شده و آینده نگری لازم اعمال نشده است.

** نقش شهروندان و گردشگران در مدیریت منابع و مصرف بهینه
ملکی نژاد گفت: باید از منابع موجود آب به درستی استفاده و مشکلات تولید آن به مردم اطلاع رسانی شود؛ در اروپا با وجود منابع غنی آب سرانه مصرف هر شهروند حدود 100 تا 120 لیتر اما سرانه مصرف ما 200 تا 250 لیتر است.
وی ادامه داد: از بازدید مردم آستارا از تاسیسات آب و فاضلاب شهری برای آشنایی آنها با مشکلات تامین آب استقبال می کنیم تا به روشنی در جریان کار مهم و سختی که انجام می گیرد قرار بگیرند.
وی گفت: متاسفانه تصفیه خانه آب آستارا در نقطه نامناسبی ساخته شده که در معرض حوادث و خطرات مختلف است و همیشه دغدغه حفظ و نگهداری آن را داریم و تاکنون حوادث مختلفی را تجربه و مدیریت کرده ایم و در این راستا به صورت شبانه روزی تلاش می کنیم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
ihh4278
شنبه 2 شهریور 1398 08:29 ب.ظ
yx73a0x buy sindelafil <a href="http://sildenapharmacy.com/">resources</a> silfenedil prices <a href=http://sildenapharmacy.com/>view publisher site</a>
51ql2dx
جمعه 1 شهریور 1398 05:17 ق.ظ
lncgopk viagra pharmacies usa <a href="http://sildenapharmacy.com/">buy sildenafil citrate 100mg</a> generic viagra from us pharmacy <a href=http://sildenapharmacy.com/>cool training</a>
szyp585
پنجشنبه 31 مرداد 1398 09:34 ب.ظ
6nkcjd2 cost of viagra 100mg walmart <a href="http://sildenapharmacy.com/">sidenafil citrate generic</a> sildenifil <a href=http://sildenapharmacy.com/>click here for more info</a>
wranielgnpmkp
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:06 ب.ظ
eotttoqiotxk buy viagra now http://unbesocubano.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - is viagra otc in canada? buy discount viagra <a href="http://bookmarksync.xyz/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">generic cialis canadian pharmacy</a>
bsanielxxosal
یکشنبه 6 مرداد 1398 06:06 ب.ظ
tdwhpirphvxl buy cialis from canada [url=http://israengineering.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1694274]cialis canada prescription[/url] no rx canada pharmacy <a href="https://pearltreez.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">cialis rx pharmacy</a>
ueanielayhcab
یکشنبه 6 مرداد 1398 09:05 ق.ظ
xtppzwtwaarw cialis canada pharmacy http://ontimes.web.id/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss - viagra online canada cheapest canadian pharmacy for cialis <a href="http://www.associazioneridere.it/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1334385">online pharmacy cialis</a>
rranielqfscod
سه شنبه 11 تیر 1398 12:22 ب.ظ
vlngwozghxyf soft viagra <a href=http://northwestpharmacyph.com/>viagra on line</a> viagra lowest price <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacieis for viagra</a>
viagra wikipedia
ehanielujvzqm
یکشنبه 9 تیر 1398 05:03 ق.ظ
bxpbljlneejn cheap generic viagra online <a href=http://northwestpharmacyph.com/>buy viagra online</a> viagra natural <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cheap cialis canadian</a>
buying viagra
chanielydgqjq
سه شنبه 4 تیر 1398 08:18 ق.ظ
hvatdzmlfwxx buy viagra online uk http://healthviagracialisincanada.com/ - buy viagra online canada pharmacy lowest price viagra <a href="http://healthviagracialisincanada.com/">canadian pharcharmey viagra</a>
http://freeddepac.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:08 ق.ظ

Many thanks, Quite a lot of information.

cialis free trial cialis sale online buy brand cialis cheap wow cialis tadalafil 100mg brand cialis generic we like it cialis soft gel cialis 5 mg achat cialis en itali cialis qualitat cialis price thailand
http://disflighto.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 08:29 ب.ظ

Effectively voiced without a doubt. .
enter site very cheap cialis cialis price in bangalore when can i take another cialis we choice cialis pfizer india rx cialis para comprar cialis from canada enter site natural cialis cialis y deporte cialis australian price buy cialis online
http://nastflimgeo.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 03:33 ق.ظ

You actually explained this adequately!
cialis dosage buy cialis uk no prescription cialis rezeptfrei cialis e hiv cialis therapie when will generic cialis be available cialis 05 deutschland cialis online generic cialis at walmart cialis 5 mg scheda tecnica
Generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 11:31 ق.ظ

Fine advice. Thank you!
generic cialis soft gels purchase once a day cialis cialis generic tadalafil buy chinese cialis 50 mg cialis pills price each comprar cialis 10 espa241a cialis 5 effetti collaterali cialis daily new zealand cialis 30 day sample tarif cialis france
Online cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:57 ب.ظ

Great facts, Thanks!
only now cialis for sale in us canadian cialis cialis flussig cialis cipla best buy cialis farmacias guadalajara cialis from canada canadian discount cialis cialis en 24 hora cialis herbs try it no rx cialis
http://foldvefu.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:35 ق.ظ

Excellent information. Regards.
only now cialis for sale in us callus cialis mit grapefruitsaft viagra vs cialis vs levitra cialis australia org cheap cialis cialis for sale cialis generisches kanada cialis bula cialis prezzo in linea basso
buy cialis with prescription
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:53 ق.ظ

Thanks a lot, I enjoy this!
cialis super kamagra cialis herbs cialis en mexico precio walgreens price for cialis cialis cipla best buy acquisto online cialis cialis with 2 days delivery cialis herbs cialis generico lilly canadian cialis
cialis without a doctor's prescription canada
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:27 ق.ظ

Thanks. Useful stuff!
buy original cialis weblink price cialis enter site 20 mg cialis cost opinioni cialis generico cialis sicuro in linea buy online cialis 5mg only best offers 100mg cialis get cheap cialis buy original cialis cialis kamagra levitra
cialis for cheap
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:20 ب.ظ

Truly loads of terrific advice!
viagra vs cialis vs levitra cialis super kamagra overnight cialis tadalafil female cialis no prescription generic cialis with dapoxetine comprar cialis navarr buy cheap cialis in uk cialis 200 dollar savings card precios de cialis generico cialis kaufen
Buy cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:46 ب.ظ

Amazing advice. Appreciate it!
cialis prezzo in linea basso compare prices cialis uk cialis australia org sialis only now cialis for sale in us only best offers 100mg cialis tadalafil 20mg cialis usa cost comprar cialis 10 espa241a canada discount drugs cialis
http://desena.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:35 ب.ظ

You made your point.
cialis lowest price look here cialis order on line cialis dose 30mg cialis 5 effetti collaterali cialis daily dose generic price cialis per pill tadalafil cialis daily dose generic achat cialis en itali tadalafilo
Cialis pills
جمعه 24 خرداد 1398 07:41 ب.ظ

Kudos! I value it!
generic cialis review uk cialis dosage recommendations callus cialis therapie venta de cialis canada il cialis quanto costa cialis 10 doctissimo cialis prices in england cialis prezzo di mercato enter site natural cialis
how much is cialis
جمعه 24 خرداد 1398 05:04 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
cost of cialis cvs cialis efficacit achat cialis en suisse cialis generico online miglior cialis generico online cialis cialis taglich cialis kaufen wo generic cialis pro achat cialis en suisse
http://prenperi.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:54 ب.ظ

Excellent advice. Thanks!
where cheapest cialis cialis 100 mg 30 tablet interactions for cialis order generic cialis online cialis cost how to buy cialis online usa cialis patentablauf in deutschland cialis online opinioni cialis generico buy cheap cialis in uk
http://stathenli.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:25 ق.ظ

Many thanks, Lots of facts!

are there generic cialis no prescription cialis cheap cialis generisches kanada only best offers cialis use safe dosage for cialis deutschland cialis online cialis y deporte generic for cialis viagra cialis levitra cialis mit grapefruitsaft
dxanielpbllzd
چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:31 ب.ظ
tjfipbcohdql discount tadalafil <a href=http://northwestpharmacyc.com/>cheap viagra online</a> viagra from india <a href="http://northwestpharmacyc.com/">cialis from cadnadian pharmacys</a>
what does viagra do
wganielwgmgay
سه شنبه 21 خرداد 1398 01:26 ب.ظ
vbpoeorbpgfr discount generic viagra <a href=http://northwestpharmacyc.com/>viagra free samples</a> what would happen if a girl took viagra <a href="http://northwestpharmacyc.com/">over the counter canada viagra</a>
viagra free sample
http://cialisvie.com/
سه شنبه 21 خرداد 1398 05:28 ق.ظ

Thanks a lot, Valuable information!
cialis 10 doctissimo prix de cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis at walmart cialis tadalafil 40 mg cialis what if i take buy generic cialis where do you buy cialis acheter du cialis a geneve generico cialis mexico
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 12:10 ق.ظ

You said it perfectly.!
cialis daily reviews buying cialis overnight achat cialis en itali generic cialis with dapoxetine cialis daily dose generic generic cialis tadalafil only best offers cialis use tadalafil cialis generico en mexico does cialis cause gout
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 06:17 ب.ظ

You revealed it effectively.
cialis kaufen cialis in sconto price cialis per pill interactions for cialis tarif cialis france cialis 30 day sample cialis italia gratis generic cialis pro legalidad de comprar cialis cialis generic tadalafil buy
buy generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 03:24 ب.ظ

Thanks a lot! Terrific information.
usa cialis online cialis with 2 days delivery cialis per paypa miglior cialis generico order generic cialis online cialis bula generico cialis mexico cialis venta a domicilio enter site natural cialis precios de cialis generico
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic