به روز نامه الكترونیكی آستارا نیوز یك اولین سایت خبری و تحلیلی در شمال كشور و‌استارا خوش آمدید تاسیس 1379 آستارا نیوز - فعال حقوق بشر کیست؟

حقیقت نیوز

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:دوشنبه 7 آبان 1397-01:17 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cialis
جمعه 30 فروردین 1398 04:57 ق.ظ
tadalafil under the tongue [url=http://cialislet.com/]http://cialislet.com[/url] what pill is better viagra or tadalafil.
asics onitsuka tiger mexico 66 gul gull
پنجشنبه 29 فروردین 1398 03:43 ق.ظ
<a href="http://www.delicouncil.com/who-is-chelsea-coach-coachh">who is chelsea coach</a> <a href="http://www.jeffaudette.com/air-jordan-13-nero-gym-rosso-scarpei">air jordan 13 nero gym rosso</a> <a href="http://www.ezappspro.com/nike-air-max-flyknit-2016-noir-chaussuresk">nike air max flyknit 2016 noir</a> <a href="http://www.susannekober.com/north-face-venture-mens-rain-jacket-northfaceh">north face venture mens rain jacket</a> <a href="http://www.kingsroomlv.com/nike-air-max-hyperfuse-all-white-shoesh">nike air max hyperfuse all white</a> <a href="http://www.sadecemerak.com/nike-air-max-tailwind-8-rouge-chaussuresl">nike air max tailwind 8 rouge</a>
asics onitsuka tiger mexico 66 gul gull http://www.velvetwifi.com/asics-onitsuka-tiger-mexico-66-gul-gull-obuvi
miami dolphins new era 2017 official nfl womens sideline 9twenty cap
پنجشنبه 29 فروردین 1398 03:43 ق.ظ
<a href="http://www.cmtalks.com/nike-huarache-oransje-and-svart-obuvi">nike huarache oransje and svart</a> <a href="http://www.ianbaaske.com/adidas-superstar-nero-with-bianca-toe-scarpek">adidas superstar nero with bianca toe</a> <a href="http://www.escawinebar.com/nike-free-navy-white-shoesi">nike free navy white</a> <a href="http://www.nexcouriers.com/blanco-adidas-zapatos-stan-smith-zapatosi">blanco adidas zapatos stan smith</a> <a href="http://www.admitoneuk.com/nike-roshe-one-sort-and-hvid-skoh">nike roshe one sort and hvid</a> <a href="http://www.rizeingilizce.com/nike-mercurial-ea-fg-arancia-blu-nero-grigio-nero-oro-scarpei">nike mercurial ea fg arancia blu nero grigio nero oro</a>
miami dolphins new era 2017 official nfl womens sideline 9twenty cap http://www.marbacapital.com/miami-dolphins-new-era-2017-official-nfl-womens-sideline-9twenty-cap-hatl
liaqui
یکشنبه 25 فروردین 1398 04:07 ب.ظ
<a href="http://www.theuntoldlost.com/tottenham-hotspur-48-edwards-home-long-sleeves-soccer-club-jersey-nflw">tottenham hotspur 48 edwards home long sleeves soccer club jersey</a> <a href="http://www.trueaustinpg.com/nike-kobe-11-schwarz-space-key-schuheg">nike kobe 11 schwarz space key</a> <a href="http://www.benchconsult.com/nike-kd-9-all-gull-scarpeg">nike kd 9 all gull</a> <a href="http://www.bobbyburrage.com/vibram-fivefingers-komodo-gr%C3%B8n-guld-kurpesf">vibram fivefingers komodo gr酶n guld</a> <a href="http://www.bonairecliffs.com/adidas-nitrocharge-footbtodas-marr%C3%B3n-amarillo-schuheg">adidas nitrocharge footbtodas marr贸n amarillo</a> <a href="http://www.cryptomtge.com/adidas-john-wall-3-gr%C3%A5-gul-schuheb">adidas john wall 3 gr氓 gul</a>
liaqui http://www.liaqui.com/
nemoutrading
یکشنبه 25 فروردین 1398 04:06 ب.ظ
<a href="http://www.babytoschool.com/nfl-dante-fowler-jr-womens-limited-camo-jersey-56-los-angeles-rams-nike-2018-salute-to-service-nfls">nfl dante fowler jr womens limited camo jersey 56 los angeles rams nike 2018 salute to service</a> <a href="http://www.defeliceptpl.com/adidas-porsche-typ-64-gelb-gold-scarpef">adidas porsche typ 64 gelb gold</a> <a href="http://www.dragongateusa.com/nike-air-max-tailwind-5-mennns-l%C3%B8ping-sko-obuvc">nike air max tailwind 5 mennns l酶ping sko</a> <a href="http://www.helpstatistic.com/air-jordan-7-retro-herren-schuh-insoles-scarpea">air jordan 7 retro herren schuh insoles</a> <a href="http://www.karrealestate.com/mujeres-nike-air-max-tailwind-7-corriendo-zapatos-yeezy-schuheb">mujeres nike air max tailwind 7 corriendo zapatos yeezy</a> <a href="http://www.kosarkomur.com/nike-rockets-15-clint-capela-red-nba-swingman-city-edition-201819-jersey-nflr">nike rockets 15 clint capela red nba swingman city edition 201819 jersey</a>
nemoutrading http://www.nemoutrading.com/
nike cortez nero and bianca pelle
شنبه 24 فروردین 1398 09:10 ب.ظ
<a href="http://www.bowtieorg.com/air-jordan-retro-3-bianca-nero-arancia-leopard-scarpei">air jordan retro 3 bianca nero arancia leopard</a> <a href="http://www.shaneboothmx.com/nike-air-max-90-prm-em-blanc-rose-casual-chaussuresk">nike air max 90 prm em blanc rose casual</a> <a href="http://www.basarancarpet.com/pink-osito-north-face-jacket-northfaceh">pink osito north face jacket</a> <a href="http://www.freedhamaal.com/nike-air-force-mid-1-white-shoesh">nike air force mid 1 white</a> <a href="http://www.borbonecoffe.com/nike-free-run-flyknit-hommes-blanc-chaussuresl">nike free run flyknit hommes blanc</a> <a href="http://www.cammaara.com/adidas-ace-15.1-tf-yellow-black-white-shoesj">adidas ace 15.1 tf yellow black white</a>
nike cortez nero and bianca pelle http://www.staholidays.com/nike-cortez-nero-and-bianca-pelle-scarpel
calisgenhea.org
شنبه 17 فروردین 1398 05:06 ب.ظ
can you take tadalafil with testosterone [url=http://calisgenhea.org]http://calisgenhea.org[/url] tadalafil for daily use when to take
generics cialis online
شنبه 10 فروردین 1398 09:04 ب.ظ
is it safe to buy tadalafil from canada http://genericalis.com tadalafil españa online
buy cheap viagra
سه شنبه 6 فروردین 1398 05:24 ب.ظ
how much is the cost of viagra http://viagragenupi.com herzrhythmusstörung viagra
http://triviagra.com
دوشنبه 5 فروردین 1398 05:15 ق.ظ
sildenafil for sale in the usa http://triviagra.com/ sildenafil in your 30s viagra is there non prescription viagra
dallas stars fiddler jersey
شنبه 3 فروردین 1398 08:50 ق.ظ
<a href="http://www.chicksgolftoo.com/women-nike-air-max-95-black-white-pink-shoesj">women nike air max 95 black white pink</a> <a href="http://www.alatteandapen.com/kansas-jayhawks-new-era-ncaa-2-tone-59fifty-cap-hatk">kansas jayhawks new era ncaa 2 tone 59fifty cap</a> <a href="http://www.ugczapp.com/m%C3%A6nd-under-armour-curry-one-low-elite-sort-hvid-skoj">m忙nd under armour curry one low elite sort hvid</a> <a href="http://www.reijutu.com/ralph-lauren-zip-up-sweater-womens-poloh">ralph lauren zip up sweater womens</a> <a href="http://www.promoldgauer.com/nike-blazer-advanced-black-shoesi">nike blazer advanced black</a> <a href="http://www.growemwell.com/adidas-stan-smith-femminile-rosa-scarpej">adidas stan smith femminile rosa</a>
dallas stars fiddler jersey http://www.penisbeaker.com/dallas-stars-fiddler-jersey-nfli
nike air max 2014 mujer blanco azul
شنبه 3 فروردین 1398 08:50 ق.ظ
<a href="http://www.lorincutts.com/michael-michael-kors-jet-set-crossbody-bag-mkh">michael michael kors jet set crossbody bag</a> <a href="http://www.aquabboutique.com/nike-mennns-svart-huarache-obuvi">nike mennns svart huarache</a> <a href="http://www.shadesnstyles.com/vibram-five-fingers-femminile-rosso-blu-bianca-scarpek">vibram five fingers femminile rosso blu bianca</a> <a href="http://www.tlahuilcalli.com/nike-air-force-1-black-friday-for-sale-shoesi">nike air force 1 black friday for sale</a> <a href="http://www.onewithdrmatt.com/nike-negro-and-blanco-air-max-90-zapatosi">nike negro and blanco air max 90</a> <a href="http://www.kammtherapy.com/gr%C3%B8n-adidas-tubular-radial-skoh">gr酶n adidas tubular radial</a>
nike air max 2014 mujer blanco azul http://www.subventive.com/nike-air-max-2014-mujer-blanco-azul-zapatosk
nike indoor football hypervenomx finale grey orange black
شنبه 3 فروردین 1398 08:50 ق.ظ
<a href="http://www.kyayar.com/maschio-nike-cortez-rosa-oro-scarpei">maschio nike cortez rosa oro</a> <a href="http://www.lesenat.com/asics-tout-noir-gel-lyte-iii-chaussuresk">asics tout noir gel lyte iii</a> <a href="http://www.itsaggw.com/pink-osito-north-face-jacket-northfaceh">pink osito north face jacket</a> <a href="http://www.liftours.com/adidas-tubular-nova-white-shoesh">adidas tubular nova white</a> <a href="http://www.jbidny.com/adidas-stan-smith-baby-bleu-chaussuresl">adidas stan smith baby bleu</a> <a href="http://www.archglagol.com/adidas-zx-flux-white-shoesj">adidas zx flux white</a>
nike indoor football hypervenomx finale grey orange black http://www.joyportland.com/nike-indoor-football-hypervenomx-finale-grey-orange-black-shoesk
femminile bianca laceless converse
شنبه 3 فروردین 1398 08:49 ق.ظ
<a href="http://www.mgazamusic.com/adidas-superstar-yellow-orange-shoesk">adidas superstar yellow orange</a> <a href="http://www.thehugdealer.com/mk-small-crossbody-purse-mkh">mk small crossbody purse</a> <a href="http://www.improvisate.com/adidas-crazylight-boost-neon-gr%C3%B8nn-hair-obuvi">adidas crazylight boost neon gr酶nn hair</a> <a href="http://www.urbnite.com/nike-air-force-1-mid-bianca-arancia-scarpek">nike air force 1 mid bianca arancia</a> <a href="http://www.cywebco.com/nike-mercurial-superfly-white-and-gold-shoesi">nike mercurial superfly white and gold</a> <a href="http://www.penisbeaker.com/hombres-kobe-10-plata-negro-zapatosi">hombres kobe 10 plata negro</a>
femminile bianca laceless converse http://www.ukclubdj.com/femminile-bianca-laceless-converse-scarpel
generic viagra at walmart
شنبه 3 فروردین 1398 02:23 ق.ظ
tomar sildenafil es bueno
viagra without a doctor prescription
sildenafil 100 mg cut in half
[url=http://viagrarow.com/]generic viagra 100[/url]
viagrauga.com
جمعه 2 فروردین 1398 10:15 ق.ظ
blood pressure tablets and sildenafil [url=http://viagrauga.com/]real viagra for sale cheap[/url] treatment for overdose of sildenafil
chjunsheng
جمعه 2 فروردین 1398 07:42 ق.ظ
<a href="http://www.drshawndc.tw/prada-black-nylon-shoulder-bag-pradar">prada black nylon shoulder bag</a> <a href="http://www.goalassure.tw/black-lebron-james-cavs-jersey-nflr">black lebron james cavs jersey</a> <a href="http://www.technohook.tw/nobis-cartel-bomber-nobisr">nobis cartel bomber</a> <a href="http://www.natefelipe.tw/women-2012-new-nfl-jerseys-san-francisco-49ers-53-navorro-bowman-red-jerseys-hall-of-fames-50th-patch-nflv">women 2012 new nfl jerseys san francisco 49ers 53 navorro bowman red jerseys hall of fames 50th patch</a> <a href="http://www.gumaecarol.tw/custom-converse-shoesz">custom converse</a> <a href="http://www.fidelstore.tw/ray-ban-clubmaster-sunglasses-51mm-sunglassesr">ray ban clubmaster sunglasses 51mm</a>
chjunsheng http://www.chjunsheng.tw/
natefelipe
جمعه 2 فروردین 1398 07:42 ق.ظ
<a href="http://www.aesdeadic.tw/mk-crossbody-pink-mkr">mk crossbody pink</a> <a href="http://www.aicupcake.tw/yellow-hermes-belt-beltr">yellow hermes belt</a> <a href="http://www.shanaowens.tw/nike-air-jordan-2-just-don-skou">nike air jordan 2 just don</a> <a href="http://www.cruelvamp.tw/adidas-ace-16.1-astro-skow">adidas ace 16.1 astro</a> <a href="http://www.joshbuell.tw/pittsburgh-pirates-all-star-game-hat-hatr">pittsburgh pirates all star game hat</a> <a href="http://www.gapattack.tw/burberry-nova-check-scarf-cashmere-scarfr">burberry nova check scarf cashmere</a>
natefelipe http://www.natefelipe.tw/
lokmantec
جمعه 2 فروردین 1398 07:41 ق.ظ
<a href="http://www.elimatudo.tw/burberry-lightweight-check-silk-scarf-scarfr">burberry lightweight check silk scarf</a> <a href="http://www.mesospore.tw/white-converse-shoesz">white converse</a> <a href="http://www.adwordbest.tw/burberry-tie-with-suit-tier">burberry tie with suit</a> <a href="http://www.cvcdgroup.tw/prada-yellow-purse-pradar">prada yellow purse</a> <a href="http://www.dianwilson.tw/tory-burch-black-messenger-bag-toryburchr">tory burch black messenger bag</a> <a href="http://www.jasondubya.tw/mackage-odessa-coat-mackager">mackage odessa coat</a>
lokmantec http://www.lokmantec.tw/
cialisle.com
جمعه 2 فروردین 1398 07:18 ق.ظ
tadalafil prescribing information generic
cialis online como tomar o tadalafil
cletalover
چهارشنبه 29 اسفند 1397 01:21 ب.ظ
<a href="http://www.bilikharga.com/golden-state-warriors-jersey-nflb">golden state warriors jersey</a> <a href="http://www.fromuser.com/white-orange-womens-nike-sb-blazer-high-shoes-sportsb">white orange womens nike sb blazer high shoes</a> <a href="http://www.ovisausa.com/nike-shox-wiki-trainersf">nike shox wiki</a> <a href="http://www.guerotacos.com/nike-lunarepic-purple-skor">nike lunarepic purple</a> <a href="http://www.remaxsetitres.com/carolina-hurricanes-cam-ward-jersey-nflr">carolina hurricanes cam ward jersey</a> <a href="http://www.fwmuslims.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a>
cletalover http://www.cletalover.com/
adidas pure boost red
چهارشنبه 29 اسفند 1397 10:22 ق.ظ
<a href="http://www.shopmrkatin.com/oakley-crosslink-sweep-sunglasses-sunglassesh">oakley crosslink sweep sunglasses</a> <a href="http://www.bassgoesgreen.com/ohio-state-buckeyes-top-of-the-world-ncaa-park-adjustable-cap-hatj">ohio state buckeyes top of the world ncaa park adjustable cap</a> <a href="http://www.campsiberia.com/converse-scarpe-da-ginnastica-verde-scarpej">converse scarpe da ginnastica verde</a> <a href="http://www.parlapotuak.com/nike-air-max-90-em-frau-city-pack-tianjin-schuhei">nike air max 90 em frau city pack tianjin</a> <a href="http://www.bhramarhealth.com/lyser%C3%B8d-and-sort-nike-shox-skoh">lyser酶d and sort nike shox</a> <a href="http://www.tamisettc.com/cheap-mens-tom-brady-jersey-nfli">cheap mens tom brady jersey</a>
adidas pure boost red http://www.julesmatton.com/adidas-pure-boost-red-shoesi
teal and schwarz nike roshe
چهارشنبه 29 اسفند 1397 10:21 ق.ظ
<a href="http://www.bgnesphoto.com/philadelphia-76ers-wilt-chamberlain-jersey-nflh">philadelphia 76ers wilt chamberlain jersey</a> <a href="http://www.javanbox.com/hvit-rosa-nike-cortez-obuvi">hvit rosa nike cortez</a> <a href="http://www.koonoovpn.com/nike-air-force-1-low-black-womens-shoesj">nike air force 1 low black womens</a> <a href="http://www.thevaporista.com/nike-air-max-2011-black-red-shoesl">nike air max 2011 black red</a> <a href="http://www.encweddings.com/ralph-lauren-bag-collection-poloh">ralph lauren bag collection</a> <a href="http://www.esperteyu.com/adidas-neo-sort-m%C3%A6nd-skok">adidas neo sort m忙nd</a>
teal and schwarz nike roshe http://www.vfcholdings.com/teal-and-schwarz-nike-roshe-schuheh
rodabroad
چهارشنبه 29 اسفند 1397 05:43 ق.ظ
<a href="http://www.turkayambalaj.com/jordan-retro-13-marine-blau-and-gelb-scarpea">jordan retro 13 marine blau and gelb</a> <a href="http://www.wensemble.com/air-jordan-melo-m11-s%C3%B8lv-gr%C3%A5-scarpee">air jordan melo m11 s酶lv gr氓</a> <a href="http://www.coldwaterapps.com/nike-air-max-90-carved-s%C3%B8lv-gull-obuvc">nike air max 90 carved s酶lv gull</a> <a href="http://www.enescomert.com/nike-free-run-2-beach-gamma-bleu-scarpea">nike free run 2 beach gamma bleu</a> <a href="http://www.evelynreynoso.com/nike-soccers-sko-lilla-orange-chaussuresg">nike soccers sko lilla orange</a> <a href="http://www.michsmallbiz.com/nike-zoom-pegasus-31-kvinners-l%C3%B8ping-sko-quality-kurpese">nike zoom pegasus 31 kvinners l酶ping sko quality</a>
rodabroad http://www.rodabroad.com/
femmes nike zoom pegasus 33 tout oransje
سه شنبه 28 اسفند 1397 01:33 ق.ظ
<a href="http://www.randygageteam.com/los-angeles-dodgers-new-era-2018-mlb-mothers-day-low-profile-59fifty-cap-hath">los angeles dodgers new era 2018 mlb mothers day low profile 59fifty cap</a> <a href="http://www.newlouisbag.com/precio-de-adidas-projoator-zapatosl">precio de adidas projoator</a> <a href="http://www.thebrandiac.com/adidas-forum-mid-crazy-light-fluorescent-green-white-shoesk">adidas forum mid crazy light fluorescent green white</a> <a href="http://www.isisprojectsa.com/menn-nike-sock-dart-sp-fragmennt-bl%C3%A5-point-obuvi">menn nike sock dart sp fragmennt bl氓 point</a> <a href="http://www.linnwoodpark.com/nike-lebron-soldier-10-hvit-fluorescent-r%C3%B8d-obuvk">nike lebron soldier 10 hvit fluorescent r酶d</a> <a href="http://www.perfecthostia.com/adidas-tubular-runner-west-mesh-svart-obuvi">adidas tubular runner west mesh svart</a>
femmes nike zoom pegasus 33 tout oransje http://www.encweddings.com/femmes-nike-zoom-pegasus-33-tout-oransje-obuvk
sildenafil
یکشنبه 26 اسفند 1397 08:35 ب.ظ
the cost effectiveness of sildenafil http://www.viagrabs.com/ buy viagra
adidas yeezy boost 350 low kanye west rouge
یکشنبه 26 اسفند 1397 05:40 ب.ظ
<a href="http://www.christiancote.com/nike-hypervenomx-finale-tf-cleats-grass-vert-noir-fluorescent-vert-chaussuresh">nike hypervenomx finale tf cleats grass vert noir fluorescent vert</a> <a href="http://www.pubblisito.com/nike-air-max-95-mujeres-rosado-zapatosk">nike air max 95 mujeres rosado</a> <a href="http://www.abelsnorth.com/mens-nike-air-max-bw-black-green-shoesj">mens nike air max bw black green</a> <a href="http://www.maroochyroos.com/kansas-city-royals-jackie-robinson-mlb-2018-low-profile-59fifty-cap-hath">kansas city royals jackie robinson mlb 2018 low profile 59fifty cap</a> <a href="http://www.freedomoaksbb.com/nike-dunk-high-azul-and-blanco-zapatosl">nike dunk high azul and blanco</a> <a href="http://www.kleefklimmen.com/2017-air-jordan-11-velvet-royal-blue-white-3-shoesk">2017 air jordan 11 velvet royal blue white 3</a>
adidas yeezy boost 350 low kanye west rouge http://www.bassgoesgreen.com/adidas-yeezy-boost-350-low-kanye-west-rouge-chaussuresj
thegroceri
یکشنبه 26 اسفند 1397 09:18 ق.ظ
<a href="http://www.genevacollins.com/nike-air-max-2014-rosa-and-blau-chaussurese">nike air max 2014 rosa and blau</a> <a href="http://www.kuaconsulting.com/nike-lunarglide-8-gris-orange-blanc-butyg">nike lunarglide 8 gris orange blanc</a> <a href="http://www.ventaasesoria.com/nike-hyperrev-2015-pe-paul-george-arancia-rosso-scarpea">nike hyperrev 2015 pe paul george arancia rosso</a> <a href="http://www.yerutribe.com/lunarglide-8-noir-mass-schuheb">lunarglide 8 noir mass</a> <a href="http://www.filleselfie.com/adidas-neo-oro-high-tops-venta-butyf">adidas neo oro high tops venta</a> <a href="http://www.fourhourgun.com/adidas-superstar-oransje-va-butyf">adidas superstar oransje va</a>
thegroceri http://www.thegroceri.com/
vindianescort
یکشنبه 26 اسفند 1397 09:18 ق.ظ
<a href="http://www.masterelief.com/nike-lebron-james-or-obuvg">nike lebron james or</a> <a href="http://www.nwlcenter.com/nike-cortez-wei%C3%9F-toddler-scarped">nike cortez wei脽 toddler</a> <a href="http://www.piezoinjector.com/air-jordan-13-flint-french-azul-butya">air jordan 13 flint french azul</a> <a href="http://www.printonlipro.com/nike-air-max-zero-qs-hvit-chaussurese">nike air max zero qs hvit</a> <a href="http://www.biagricola.com/air-jordan-future-alle-r%C3%B8d-butya">air jordan future alle r酶d</a> <a href="http://www.dennygorman.com/air-jordan-retro-8-cool-grigio-violet-bianca-schuheg">air jordan retro 8 cool grigio violet bianca</a>
vindianescort http://www.vindianescort.com/
woodlawnbandb
یکشنبه 26 اسفند 1397 09:17 ق.ظ
<a href="http://www.hangrysquad.com/jordan-retro-13-gs-lyser%C3%B8d-butyd">jordan retro 13 gs lyser酶d</a> <a href="http://www.lmbaidu.com/nike-free-l%C3%B8b-hvid-brun-obuvg">nike free l酶b hvid brun</a> <a href="http://www.reinerbrach.com/nike-kd-9-elite-rosa-dust-mod-kurpesa">nike kd 9 elite rosa dust mod</a> <a href="http://www.suyuds.com/adidas-kinder-schuhe-braun-rosa-kurpesf">adidas kinder schuhe braun rosa</a> <a href="http://www.betascgx.com/hombres-ralph-lauren-mesh-polo-verde-azul-polou">hombres ralph lauren mesh polo verde azul</a> <a href="http://www.betsybucci.com/adidas-yeezy-boost-350-kinder-lila-braun-scarpec">adidas yeezy boost 350 kinder lila braun</a>
woodlawnbandb http://www.woodlawnbandb.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo